Külmalt transiidis olnud epoksiid võib kristalliseeruda!
Vaigu kristalliseerumine on tavaline nähtus. See ei muuda vaiku kehvemaks ega hägusemaks. Mida puhtam on vaik seda tavalisem on kristalliseerumine.
Kristalle saab elimineerida, suurendades vaigu (komponent A) temperatuuri umbes 50 -65° C-ni (Bisfenooli sulamistemp. On 55 kraadi), kuni kõik kristallid on kadunud. Soovitame pakendi panna kuumaveevanni (ca 50-65° C), kuid olge ettevaatlik, et pakend oleks tihedalt suletud ja vesi ei saaks vaiguga kokku puutuda.
Kontrollige vaiku 10 minuti, 20 minuti, 30 minuti ja 1 tunni pärast. Tavaliselt kulub kristallide eemaldamiseks ja vaigu täielikuks läbipaistvaks muutmiseks vaid 20–40 minutit.
Pange tähele, et see ei kahjusta epoksiidi ega mõjuta selle omadusi. Samuti ei kivistu, kuna te pole materjali veel kõvendiga seganud.
Laske vaigul toatemperatuurini jahtuda, seejärel jätkake normaalselt kasutamist.
Kasuta ainult läbipaistvat vaiku!
Epoksiid on keemiatoode, millest mõned komponendid keskkonnale ohtlikud, ärritavad, söövitavad või isegi mürgised!
Otsustavaks teguriks on süsteemi klassifikatsioon, mille tunneb ära mahutitel ja ohutuskaartidel oleva ohtliku aine sildi järgi. Seetõttu tuleb komponentide töötlemise ajal rakendada asjakohaseid kaitsemeetmeid.
Vältige kokkupuudet nahaga ja kandke sobivaid kaitsekindaid ja -prille. Samuti on vajalik respiraator. Epoksiid võib olla lõhnatu aga õhus lendlevad osakesed võivad olla kahjulikud sinu tervisele.
Tahkunud epoksiid ei ole ohtlik.
Sobivad igasugused plastiktopsid. Ole roheline, väiksemateks töödeks, kasuta näiteks vanu jogurtitopse. Suuremate projektide jaoks, näiteks jõelaua valamine, saab kasutada ka suuremaid plastikust ämbreid. Plastiktopse ja ämbreid on võimalik korduvalt kasutada. Tahkunud epoksiidi saab sealt kerge vaevaga kätte.
Mahutid peaksid olema hermeetiliselt suletud. Epovaikude säilivusaeg on piiratud keskmiselt 12 kuuga. Pärast seda võib tekkida kvaliteedi kadu.
Hoiustage mahuteid mitte alla 10 ja mitte üle 30 kraadi.
Ära hoiusta pakendeid põrandal.
Ära hoiusta lastele kättesaadavas kohas!
Avatud vaik võib kristalliseeruda. Kristaliseerunud vaiku peab veevannis soojendama kuni on täiesti vedel ja läbipaistev. Kasuta ainult läbipaistvat vaiku!
Ükski epoksiidvaik ei ole täielikult kuumus- ega tulekindel. See tähendab, et epoksiidvaik talub kõrgeid temperatuure, kuid kokkupuudet väga kuumade temperatuuridega tuleks vältida, nt ei tohiks kuumi panne või potte epoksiidiga kaetud tööpinnale asetada.
Põhimõtteliselt sublimeerub epoksiidvaigu füüsikaline olek püsival kuumusel umbes 60 ° C.
Epoksiidvaik sobib kasutamiseks näiteks köögis töötasapinnana, kuid väga kuumad anumad nagu potid või pannid ei tohiks vaiguga otseselt kokku puutuda, kuna see võib põhjustada juba mainitud probleeme. Samuti peaksite hoiduma selle kasutamisest tee- ja kohvitasside alustassina, välja arvatud juhul, kui vaik on muul viisil kuumuse eest kaitstud (nt spetsiaalse kaitselakiga).
Jah, vaiku saab ka õues kasutada. Universaalset vaiku saate kasutada juba ainult mõne millimeetri paksusega vaiguga projektide jaoks. UV-kiirguse värvimuutuste vältimiseks soovitame lisada värvipigmente või spetsiaalset katet UV-kiirguse vastu. See lähenemine pole siseruumides vajalik.
Kui teie projekt ületab 10 mm kihi paksust, soovitame kasutada sügava valu mõeldud epoksiide. Sügava valu vaike (Deep Pour) saab ühe protsessiga valada kuni 50-100mm kõrguseks ja see pakub juba UV-kiirguse vastu väga head kaitset. Näiteks Estopoxy Deep Pouril on lisatud maksimaalne võimalik kogus UV – stabilisaatorit.
Ühe kilo juba valmis segatud epoksiidvaiguga saab ühe ruutmeetri katta ühe millimeetri kihipaksusega. Pange tähele, et pinna suurus varieerub materjali eripära või erineva kihi paksuse tõttu.
1 kg vaiku = 1 m² pind = 1 mm paksune kiht
Lõpliku pinna saate uuesti lihvida ja poleerida järgmiste lihtsate sammude abil: lihvige järgmiste liivapaberitega : P100, P120, P180, P240, P320 ja seejärel kasutage märglihvi paberit: P600, P800, P1200. Seejärel poleerige akrüül- või pleksiklaasipastaga. Veel kõrgema läike jaoks võib vesilihvi jätkata P2000 P4000 jne.
Epoksiid haakub väga hästi kõigi struktuurilt stabiilsete materjalidega, nagu näiteks betoon, puit, plast, jäik vaht, looduslik kivi ja GRP. Ei haaku siledate mittepoorsete pindadega nagu klaas.